
Plod
Plod je okolo 40 cm dlouhý a váží zhruba 1800 g. V této době již obvykle zaujímá polohu, kdy je hlavičkou dolů a zadečkem nahoru. Slabá vrstva podkožního tuku napíná kůži, chmýří je postupně nahrazováno ochrannou vrstvou, která se nazývá mázek. Mázek bude ke konci těhotenství také mizet z povrchu těla dítěte.
V celém mozku se prohlubují mozkové závity. Stále probíhá tvorba obalů nervových buněk mozku, míchy i ostatních nervů. Dokončuje se cévní zásobení mozku. Zornička oka již reaguje na světlo. Kosti se dále prodlužují a sílí. Plod polyká množství plodové vody, do které i hodně močí.
Změny v těle těhotné ženy
Cítíte se těžká. Dítě vás nyní uvnitř břicha hodně tlačí a způsobuje vám potíže, zejména časté nucení močit a mírnou dušnost. Vaše břicho se stále více napíná. Ani vašemu dítěti však není lehko. Zaujímá polohu »skrčence«, nemá již v děloze moc místa. Mohou vás překvapit občasné stahy dělohy, které můžete cítit jako napětí, někdy dokonce jako mírnou bolest. Vaše pánev se začíná pomalu rozšiřovat, jde o přípravu na průchod dítěte během porodu.
Provádějte cviky již pro III. trimestr těhotenství. Během dne co nejvíce odpočívejte, pokud možno s podloženýma nohama. Je vhodné zvýšit každodenní příjem vápníku, je obsažen v přirozené formě v mléce a v sýrech.
»Drobné obtíže«
Bolesti v podbřišku
Vedle svíravých pocitů v prvních měsících těhotenství trpí 50 % žen od 5. měsíce bolestmi v podbřišku, v tříslech, v bedrech anebo v kříži.
Co doporučí lékař… → lékař provede vždy vyšetření, při kterém zjišťuje, zdali se již neotvírá hrdlo dělohy. Bude-li vše v pořádku, pak vám poradí užívat vitaminy a léky uvolňující svaly, zejména svalstvo dělohy (hořčík).
Jak si mohu pomoci sama…
→ odpočinek je jediné, co vám může pomoci. Poraďte se s lékařem, abyste si ověřila, že se nejedná o předčasné děložní stahy.
Svědění
Je časté na konci těhotenství a má různou intenzitu. Jeho příčinou může být
změněná funkce jater.
Co doporučí lékař…
→ vyšetření jater, aby se vyloučilo jejich onemocnění, lékař může předepsat antihistaminika.
Jak si mohu pomoci sama…
→ vyhýbejte se kosmetickým přípravkům vyvolávajícím alergii (např. parfémy, deodoranty). Používejte jemné dětské mýdlo. V oblékání dávejte přednost bavlně.
Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015