
Plod
Plod je cca 30 cm dlouhý a váží zhruba 600 g. Svalové buňky srdce již mají definitivní uspořádání. Povrch obou mozkových polokoulí je zatím téměř hladký. Probíhá výstavba sliznice v dýchacích cestách, kolem dýchacích cest vzniká nakupení buněk, které budou mít význam pro imunitu dítěte. Začíná se objevovat rytmické dýchání plodu. Dokončuje se tvorba močové trubice u dívek. Vaječníky začínají mít konečnou stavbu a do tvářejí se i varlata. Začíná se rozdělovat sliznice v hrdle a těle dělohy. Je dokončeno vytvoření pochvy. Plod se stále hodně pohybuje; vykoná 20 až 60 pohybů za půl hodiny, jejich množství se během dne mění. Už v této době má fáze bdění a spánku a začíná reagovat na zvuky zvenčí. Jeho obličej se zvýrazňuje: obočí je viditelné, nos se rýsuje jasněji, uši jsou větší, vytváří se krk. Začíná se objevovat sací reflex, dítě si často cucá paleček a někdy mívá škytavku.
Obrázky pocházejí z prostorové rekonstrukce vytvořené ultrazvukovým přístrojem (3D/4D ultrazvuk). Na první pohled velmi efektní obrázky nemají hlubší význam pro přesnou diagnostiku zdraví plodu. Chybí možnost vyšetření detailů v těle dítěte. Proto většina renomovaných lékařů provádějících ultrazvukové vyšetření dává přednost "klasickému" zobrazení.
Změny v těle těhotné ženy
Stále přibíráte na váze okolo 0,5 kg týdně. Není třeba se ale děsit. Je to zcela
přirozený jev. Často odpočívejte s podlo ženýma nohama. Pravidelně cvičte, ale
pod odborným dohledem. Noste pohodlné šaty, ve kterých se budete dobře cítit. Ve vašem těle se v tomto období může začít více zadržovat voda, kvůli tomu můžete mít lehce oteklý obličej. Pokud se vám špatně spí, pokuste se změnit pozici. Dávejte přednost ležení a spaní na levém boku. Stravujte se i nadále vyváženě a pijte dostatek tekutin.
»Drobné obtíže«
Nevolnosti a mdloby
Jsou způsobeny změnami krevního tlaku nebo snížením hladiny cukru v krvi.
Co doporučí lékař…
→ tyto obtíže nikdy nebagatelizujte a navštivte lékaře. Provede cílená vyšetření.
Jak si mohu pomoci sama…
→ ležíte-li, vstávejte pozvolna; spěte převážně na levém boku; vyhýbejte se dlouhému
stání.
Krvácení z nosu a dásní
Krvácíte z nosu, vaše dásně jsou křehčí a krvácejí při běžném čištění zubů.
Co doporučí lékař…
→ kontrola u zubního lékaře, obvykle provede odstranění zubního kamene.
Jak si mohu pomoci sama…
→ vyberte si měkký kartáček na zuby, masírujte si jemně dásně.