
Pravidelné kontroly hmotnosti a hmotnostních přírůstků jsou nezbytné po celý dětský věk, u novorozenců a kojenců jsou však ještě důležitější.
Dítě začínáme vážit již za pobytu v porodnici (kolem 2.–3. dne), a to vždy před a po kojení ve stejných podmínkách (tzn. nahé, popř. v suché pleně nebo ve stejném oblečení). Rozdíl hmotnosti nám udává množství vypitého mléka.
V 1.–3. dnu života vypije dítě 50 ml/kg tělesné hmotnosti, 10. den již 140 ml/kg. Množství vypitého mléka u zdravého kojence se pohybuje mezi 150–180 ml/kg/den, i když denní dávka, která je potřebná pro správný růst a vývoj, je velmi individuální (nejmenší možná dávka, která stačí k hraničnímu prospívání, je 120 ml na kg hmotnosti za den).
Dítě po porodu ztrácí 10 % (15 % u nedonošených novorozenců) své porodní hmotnosti z důvodu zatím nerozvinuté laktace, odchodu smolky, změn v rozložení tekutin v organismu, popř. ublinkáváním, a nabírá zpět svou porodní hmotnost mezi 11.–14. dnem života. Hmotnostní přírůstky se v prvních týdnech života pohybují mezi 150–250 g a během prvního roku života se postupně snižují (tab. 3). Mezi 4.–5. měsícem života váží dítě dvojnásobek své porodní hmotnosti a do konce prvního roku se jedná již o trojnásobek. U starších kojenců a větších dětí je nutné hmotnost posuzovat vždy ve vztahu k délce, resp. výšce.