
Kůže je největším a velmi důležitým orgánem lidského těla. Neslouží pouze jako zevní tělní obal, ale má mnoho významných funkcí. Podílí se na udržování vyrovnaného vnitřního prostředí a zajišťuje přiměřený výdej vody z organismu, slouží jako bariéra proti bakteriím, plísním a virům, podílí se na obranných imunitních reakcích a udržuje stabilní tělní teplotu. Kůže produkuje maz, pot, bílkovinu keratin a pigment melanin. V neposlední řadě stojí i smyslová činnost; kůže je ústrojím čití tlaku, bolesti, chladu a tepla.
Novorozenecká a kojenecká kůže je však méně odolná vůči nepříznivým zevním vlivům než kůže většího dítěte nebo dospělého. Její povrchní vrstva (pokožka) je tenčí a na povrchu není dostatečně vyvinutý kyselý ochranný tukový plášť. Spodní vrstva (odborně škára) váže, ale i ztrácí velké množství vody. Spojení mezi pokožkou a škárou není ještě pevné a imunologická obranyschopnost se teprve vy- víjí. Kůže v novorozeneckém a kojeneckém věku je proto více náchylná k podráždění a vysušení a má zvýšenou náchylnost k infekcím. Teprve v předškolním věku zastává kůže všechny funkce jako u dospělého a až v období dospívání má stejnou tloušťku, jako mají dospělí.
Kožní povrch novorozenců a kojenců s ještě nedostatečně vyvinutou funkční epidermální bariérou snáze propouští infekční agens všeho druhu také proto, že na kožním povrchu chybí stabilizovaný »ekosystém« obranné mikroflóry bakterií a nižší produkce mazu nezajišťuje ještě potřebné kyselé pH kožního povrchu. Na kůži zdravého člověka žije mnoho mikroorganismů. Již při průchodu porodními cestami matky získává novorozenec první mikroorganismy, další pak postupně přibírá v prvních týdnech života ze svého okolí (probíhá tzv. kolonizace kůže). Pro zdravého jedince jsou tyto mikroorganismy neškodné, a pokud není rovnováha mezi hostitelským organismem a mikroorganismem narušena, brání tato obranná mikroflóra pronikání do kůže těch bakterií, které mohou vyvolávat infekce.
Při péči o pokožku je třeba brát v úvahu i to, že u novorozence a kojence je poměr plochy kožního povrchu ke hmotnosti 5krát větší než u dospělého, a je tedy velké riziko vstřebávání všech látek (i léčiv), kterými pokožku ošetřujeme.
Aby kůže zvládla všechny své náročné funkce a dovedla se vyrovnat s nepříznivými zevními vlivy, které zhoršují její činnost, musíme o ni přiměřeně pečovat. S touto péčí je třeba začít již v novorozeneckém věku. Při výběru kosmetických přípravků pro novorozence a kojence hledíme hlavně na ochranné schopnosti jednotlivých produktů. Látky obsažené v dětské kosmetice musí zachovávat přirozenou vlhkost a vláčnost kůže, umožňovat volné dýchání pokožky a zároveň působit pro- tizánětlivě. Dětská kosmetika by neměla obsahovat alergizující složky. Vybíráme takové kosmetické přípravky, které obsahují pouze minimální množství speciálně vybraných parfémů a konzervačních látek, které jemnou dětskou pokožku nedráždí a nealergizují ani při dlouhodobém používání.
Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015(link is external)