
V současné době se letecká doprava stává stále dostupnější pro širokou veřejnost a letadlo je zcela běžným dopravním prostředkem. Letecké společnosti se na vysoce konkurenčním trhu snaží maximálně vyjít vstříc nejrůznějším potřebám a požadavkům svých cestujících, mezi nimiž stále častěji vidíme těhotné ženy, děti a handicapované osoby.
Těhotné ženy, pokud nemají žádné zdravotní problémy, mohou bez jakéhokoliv omezení létat do 8. měsíce těhotenství. Od 34. týdne vyžadují České aerolinie (ČSA), ale i většina ostatních leteckých dopravců, potvrzení od lékaře o tom, že těhotná je schopna letu. Jedná se o speciální lékařské potvrzení/formulář MEDIF (Medical Information Form), které nesmí být starší 6 dnů před nástupem cesty. Pokud se žena tímto potvrzením neprokáže, má letecká společnost právo ji z dopravy vyloučit. MEDIF je potvrzení vystavované pro interní potřeby personálu ČSA. Do tohoto formuláře se zaznamenávají specifické zdravotní informace o cestujících, kteří vyžadují zvláštní péči (zejména podávání léků apod.). Tento formulář je k dispozici na všech obchodních místech ČSA.
Při odbavení k letu nabídnou pracovníci odbavovací přepážky těhotné ženě přednostní výběr místa v letadle. Doporučujeme usadit se například na sedadle v předních řadách nebo u uličky (blízkost toalet a větší flexibilita pohybu). Obecně platí pravidlo, že těhotné ženy nesmějí sedět u nouzového východu, aby byla v případě nutnosti umožněna co nejrychlejší evakuace cestujících.
Jaká pravidla by měly těhotné ženy během letu dodržovat?
• Při delším sezení, zejména na dálkových letech, doporučujeme dlouho nesedět ve stejné poloze. Pro povzbuzení krevního oběhu a k zabránění rizika vzniku krevních sraženin v nohách a pánvi by se měly nejen těhotné ženy alespoň každou půlhodinu projít v uličce a protáhnout nohy a kotníky. Nohy si natáhněte do uličky a kruťte kotníky na obě strany. Nezapomínejte také na protažení prstů u nohou. ČSA vám ve svém palubním magazínu ČSA Review a na dálkových letech také v palubním videu pravidelně přináší seznam doporučených cviků.
• Během letu je vzhledem k nižší vlhkosti vzduchu v kabině třeba také častěji a pravidelně pít. Proto dbejte na dostatek tekutin jak před nástupem do letadla, tak během letu. ČSA podávají na svých palubách jak občerstvení, tak nápoje zdarma. Výběr a množství občerstvení závisí na denní době a délce letu. O nápoj si však můžete požádat kdykoliv během letu, palubní personál je vám vždy k dispozici a rád vám vyhoví.
• Na cestu letadlem je vhodné pohodlné oblečení a obuv. Střeva jsou během těhotenství pomalejší, akumuluje se v nich více plynů, kromě toho se také zvyšují otoky dolních končetin. Proto dávejte přednost volnému oblečení z přírodních vláken a pohodlné obuvi.
• Nutno zmínit také teplotu v kabině letadla, která nebývá vždy v přední a zadní části trupu vyvážená. Cestujete-li v noci, nezapomeňte si s sebou do kabinového zavazadla přibalit teplejší oblečení. Letecký personál obvykle nabízí pro vaše pohodlí přikrývky a polštáře. Tato nabídka je ale vzhledem k danému počtu kusů na palubě omezená.
Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015