
Na rozvoj tvorby mléka má největší vliv právě samo kojení. Čím častěji dítě matka k prsu přikládá, tím více mléka se vytvoří.
Dítě by mělo být po porodu přiloženo k matčinu prsu co nejčasněji – v případě regionální anestezie je dokonce možné dítě přiložit již v průběhu nekomplikovaného císařského řezu.
V průběhu novorozeneckého věku podporujeme kojení bez omezování délky a frekvence (10–12krát denně), tedy tak často, jak si dítě vyžádá. Postupem času se počet kojení ustálí na frekvenci 7–8krát denně, z čehož dvě kojení bývají v noci. Po třech měsících dítě obvykle vynechává jednu noční dávku.
Vhodné je kojit střídavě z obou prsů, aby se před dalším kojením v prsu stačilo dotvořit nové mléko (z obou prsů během jednoho kojení kojíme jen do rozvinutí laktace). Dítěti by při správné technice neměly tváře vpadávat dovnitř a neměl by být slyšet srkavý zvuk přisávání vzduchu.
Pro matku je kojení příjemné, nezpůsobuje jí bolest a bradavky nejsou po kojení ani oploštělé ani odřené.
Zdravé kojené dítě nepotřebuje do 4–6 měsíců žádné další tekutiny, potraviny či jiné mléko s výjimkou lékařsky indikovaných případů.