
K rozvoji mastitidy dochází nejčastěji kolem 3. týdne po porodu a v období snížené frekvence přikládání dítěte k prsu (zavádění příkrmů). Prs je horký, oteklý a bolestivý; stav je doprovázen horečkou nad 38 °C, třesavkou a pocitem celkové schvácenosti.
Rozvoji mastitidy může předcházet ucpání mlékovodu s nastupující infekcí, nejčastěji způsobenou zlatým stafylokokem. Při mastitidě bývá častěji postižen jeden prs, a to v dolní a boční části. Účinnou léčbu představuje
- celkové podání protistafylokokových antibiotik (například Duracef).
- dalšími podpůrnými opatřeními jsou: studené a teplé obklady (teplý obklad přikládáme před vlastním kojením, studený poté v období mezi kojením),
- časté kojení i z postiženého prsu a uvolnění dvorce odstříkáním před kojením. Přitom je důležité začít kojit nejprve z postiženého prsu.
Při kojení z postiženého prsu je doporučeno časté střídání poloh s preferencí polohy, kdy bradička dítěte směřuje k bolavému místu. V léčbě bolesti není třeba se obávat prostředků tišících bolest, neboť běžně podávané dávky paracetamolu či ibuprofenu prostupují do mateřského mléka jen v minimální míře a nejsou tedy pro dítě škodlivé.