
Polohy vsedě
Poloha klasická
Poloha klasická je nejpřirozenější jak pro matku, tak i pro dítě. V této poloze si Matka kolem svého pasu položí kojící polštář, dítě na polštáři spočine na boku tak aby jeho břicho bylo v přímém kontaktu s břichem matky, ústa dítěte směřují nejkratší cestou k bradavce, spodní ruka dítěte objímá prs zespodu a horní ruka spočina na prsu. Levá ruka matky uchopí levý prs a pravá ruka jemným tlakem na horní části zad dítěte udržuje správnou polohu. Je nutné umožnit dítěti mírný záklon pro ideální polykání a dýchání dítěte.
Poloha madony, kolébka
Matka drží dítě široce otevřenou dlaní jedné ruky až po loket, druhou drží prs na straně podpírající paže. Vhodná je její podpora pomocí polštáře položeného na kolena či podložení nohy stoličkou. Spodní ruka dítěte je pod prsem nebo za zády matky, aby byl kontakt s matkou co nejtěsnější.
Boční držení, fotbalové
Tato poloha je vhodná pro nedonošené děti, které jen obtížně sají, a dále pro ženy s velkými prsy či plochými bradavkami. Dítě leží na matčině předloktí. Matka mu rukou podpírá ramínka, přičemž prsty podpírají hlavičku. Nožky dítěte jsou podél matčina boku, chodidla se nesmějí o nic opírat. Matčino předloktí je podloženo polštářem.
Poloha tanečníka
Poloha tanečníka je též použitelná u dětí nedonošených či špatně sajících. Dítě je pevně podpíráno paží opačné strany, než je kojící prs, naopak prs je podepírán rukou téže strany. Z této polohy je možné se přesunout na druhý prs do zadní polohy.
Poloha v polosedě
Tato poloha ulevuje matkám po císařském řezu. Matka drží dítě obdobně jako u polohy klasické, mezi dítě a matku je však vložen polštář či podložka pro omezení tlaku na jizvu. Polštářem můžeme podložit i pokrčená kolena a záda matky.