
Ztráta vědomí, porucha srdečního rytmu a srdeční zástava jsou největším nebezpečím, které může bezprostředně ohrozit život dítěte při zasažení elektrickým proudem. V místě vstupu proudu do těla a jeho výstupu z těla vznikají popáleniny. Nebezpečnou komplikací může být poškození vnitřních orgánů, které proud při svém průchodu tělem zasáhl.
Nejrizikovější skupinou pro úraz elektrickým proudem jsou malé děti, zejména batolata a děti předškolního věku. Jejich zvídavost a neopatrnost, nezajištěné zásuvky a domácí elektrické spotřebiče v kombinaci s nepozorností rodičů bývají častou příčinou tragédie.
Celková závažnost poranění závisí na intenzitě a napětí elektrického proudu, časové délce kontaktu těla s vodičem, na směru průchodu proudu organis mem a na vlivu tepla, které se uvolňuje. Nejčastěji dojde k zasažení dítěte v domácnosti elektrickým proudem o nízké intenzitě. Méně časté bývá zasažení prou- dem o vysokém napětí nebo poranění bleskem. Obojí bývá často smrtelné.
Příznaky zasažení elektrickým proudem
Při příhodě je někdy vidět záblesk a je slyšet zapraskání výboje. Může být slyšet výkřik dítěte, které padá na zem a ztrácí vědomí. V nejtěžších případech dochází k srdeční zástavě. Pokud dítě drží vodič v dlani, dochází často k tetanické křeči a sevření vodiče, vyskytují se křeče blízkých svalových skupin. Po návratu vědomí mívá dítě ztrátu paměti na okolnosti úrazu. Při zasažení proudem o vysokém napětí křečovité stažení sval- stva může vyvolat zlomeniny, jindy odhození dítěte mnohdy do velké vzdálenosti, hrozí tak další zranění. V místě vstupu a výstupu proudu jsou na těle patrné hlu boké popáleniny, šedé nebo černé s navalitými okraji.
Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015