
Pro alergii na bílkovinu kravského mléka se běžně používá zkratka ABKM. ABKM je nejčastější potravinovou alergií u dětí. Její výskyt u kojenecké populace se pohybuje kolem 2 %.U dětí do 3 let diagnostikujeme nejčastěji alergii na bílkoviny mléčné syrovátky (β-laktoglobulin či velmi vzácně na α-laktalbumin). U 80 % z nich se jedná pouze o přechodnou záležitost způsobenou nezralostí enzymů, které štěpí tyto bílkoviny v zažívacím ústrojí, a do konce 3. roku věku dochází k rozvoji tolerance.
Alergie na bílkovinu mléčného tvarohu (kasein) je u dětí do 3 let méně častá, ale pokud se objeví, většinou přetrvává až do dospělého věku. Někteří odborníci však popírají souvislost této alergie s ABKM malých dětí a tvrdí, že tato alergie se může rozvinout teprve po 10. roce věku. ABKM se projevuje buď u uměle živených dětí (náhradní kojenecká mléka jsou vyráběna z mléka kravského), či po zavádění mléčných příkrmů. Výjimkou z tohoto průběhu je ABKM kojených dětí. ABKM nelze zaměňovat s neschopností štěpit mléčný cukr (odborně intolerance laktózy).
Dramatické reakce na bílkoviny kravského mléka provázené okamžitým nástupem projevů alergie (pokles krevního tlaku a šok) se objevují pouze u malého procenta dětí. Polovina dětí s ABKM má klinické příznaky do 1 týdne po konzumaci kravského mléka či produktů, které ho obsahují. ABKM je nepravděpodobná, jestliže dítě plně snáší bílkovinu kravského mléka déle než 3 měsíce.
Stolice s hlenem a krví u 6,5 měsíčního kojence s alergií na bílkovinu kravského mléka:
Klinické projevy ABKM bývají velmi variabilní, s různou četností výskytu:
- typický je chronický průjem s možnou příměsí hlenu a krve, neprospívání, zvracení, jícnový reflux a břišní koliky,
- velmi časté jsou projevy kožní: vyrážka nejčastěji charakteru kopřivky, zhoršení projevu atopického ekzému,
- nejméně často se objevuje chronické zahlenění, "zadní" rýma a astma se zánětem spojivek.
Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. a prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015