
Porodní bolest je jedinou bolestivou reakcí člověka, která nevzniká z důvodů nemoci. Jedná se o účelnou reakci, která připravuje těhotnou ženu na očekávaný porod. Jiný význam bolesti u porodu se dosud nepodařilo prokázat.
Prožitky porodních bolestí jsou velmi individuální. Roli sehrává celá řada aspektů. Závisí na fyzické dispozici a psychické pohodě rodící ženy, význam mají sociální a kulturní vlivy. Dokonce i jedna žena může každý svůj porod prožívat zcela odlišně.
Účinný postup proti bolestem při porodu dnes očekává většina rodiček, žádají tišení porodních bolestí neboli porodnickou analgezii. V současné době je známo hodně metod a zlepšené techniky porodnické analgezie nabízejí široké možnosti. Metody porodnické analgezie se od sebe navzájem odlišují podle své účinnosti, délky analgetického působení a technické náročnosti.
Je-li metoda porodnické analgezie, kterou si žena vybrala, správně a ve správný okamžik podána, pak může tišení porodních bolestí, vedle jinak příjemných vlastností, přispět ke snížení porodnických komplikací jak u matky samotné, tak i u jejího dítěte.
Pro použití metod porodnické analgezie dnes platí tyto základní podmínky: žádná metoda nesmí ovlivnit zdraví matky ani dítěte, neměla by ovlivnit činnost dělohy, a přitom všem by měla být dostatečně analgeticky účinná.
Rozdělení analgetických metod
Nefarmakologické metody
- psychologické metody (předporodní příprava, hypnóza, audioanalgezie),
- akupunktura, akupresura,
- elektroanalgezie (TENS – transkutánní elektrická nervová stimulace),
- hydroanalgezie (porod ve vodě, porod do vody),
- relaxační masáže,
- alternativní polohy.
Farmakologické metody
Celková analgezie
- inhalační analgezie,
- intravenózní analgezie,
- fytoterapie, aromaterapie.
Místní analgezie
- infiltrační analgezie,
- pudendální analgezie,
- paracervikální analgezie,
- epidurální analgezie,
- subarachnoidální analgezie,
- kombinovaná subarachnoidální a epidurální analgezie.
Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015