
__ADV__Nebezpečí pro dětí spící na břiše a syndrom náhlé smrti dítěte. Zemře-li kojenec, zhoršuje se tragická situace jeho rodičů tím, že není známa příčina úmrtí. Syndrom náhlé smrti dítěte (SIDS - sudden infant death syndrome) je odborný název, který je používán, když dojde k náhlému úmrtí dítěte ve věku do jednoho roku a není při tom možno zjistit příčinu. V rozvinutých zemích je syndrom SIDS (známý také jako cot dead/smrt v postýlce) nejčastější příčinou úmrtí dětí ve věku od jednoho měsíce do jednoho roku.
I když se mnoho vědeckých studií zabývalo studiem řady rizikových faktorů, které syndrom ovlivňují (jak biologické faktory, tak i faktory zevního prostředí), nemáme o jeho přesné příčině dosud žádné definitivní informace. Četné studie na celém světě poukazují na to, že kojenci ukládání ke spánku v poloze na břiše jsou více ohroženi SIDS. I když se převládající spánkové polohy malých dětí v jednotlivých zemích liší, byla na začátku tohoto desetiletí většina amerických dětí ukládána ke spánku v poloze na břiše. Během dalších deseti let se Spojené státy přidaly ke státům, které se snaží přesvědčit rodiče, aby ukládali zdravé kojence ke spánku v poloze na zádech.
Nové výzkumné práce ukazují, že si rodiče toto doporučení začínají brát k srdci, ale že je ještě třeba vykonat mnoho práce. Jedna studie Národního institutu pro zdraví dětí a rozvoj člověka zjistila, že podíl amerických kojenců, kteří jsou ke spánku ukládáni v poloze na břiše, klesl ze 70 % v roce 1992 na 24 % v roce 1996. Ve stejném období se počet případů SIDS snížil přibližně o 38 %. Podle další studie NICHD ukládaly americké matky afrického původu s nižším příjmem častěji své děti ke spánku v poloze na břiše. Vědcům se podařilo prokázat, že 93 % matek, které v nemocnici viděly, že jejich děti byly po porodu ukládány v poloze na břiše, ukládaly děti doma stejným způsobem.
V jiné studii, které se účastnilo téměř 8 000 matek ve státech Massachusetts a Ohio bylo zjištěno, že jednoměsíční kojenci 18 % matek byli ukládáni ke spánku v poloze na břiše; tento podíl se však u tříměsíčních kojenců zvýšil na 29 %, což svědčí o tom, že se některé matky pro tuto polohu dítěte rozhodly později. Podle autorů je pozorované zvýšení výsledkem působení rodiny, přítelkyň, jiných dětí, a také chování dětí samotných.
Výzkumní pracovníci všech studií navrhují, aby se další programy ke snížení počtu dětí ukládaných ke spánku na břiše zaměřily na nejvíce ohrožené skupiny, k nimž patří americké matky afrického nebo španělského původu, matky s nižším příjmem, matky mladší než 29 let, které již mají starší dítě nebo s dítětem mladším než osm týdnů. Vědci také doporučují nemocnicím, aby pomohly prosadit správnou spánkovou polohu dětí tím, že budou novorozence po dobu jejich pobytu v nemocnici ukládat ke spánku na záda.
RIZIKOVÉ FAKTORY SIDS
Vědci příčinu SIDS neznají. Podařilo se jim však určit faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku SIDS:
- kojenci, kteří spí na břiše
- kojenci vystavení tabákovému kouři
- matky, které v těhotenství kouří
- matky, které jsou při prvním těhotenství mladší než 20 let
- kojenci narození matkám, u kterých nebyla prováděna prenatální péče, nebo byla zahájena pozdě
- předčasně narození novorozenci nebo novorozenci s nízkou porodní váhou
- chladné zimní měsíce
- kojenci mužského pohlaví
MOŽNOSTI SNÍŽENÍ RIZIKA
I když neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak SIDS předejít, je riziko možno snížit dodržováním následujících opatření:
- ukládat kojence ke spánku v poloze na zádech
- kvalitní prenatální péče
- vyloučit kouření z okolí kojence
- používat pevnou matraci
- nepodkládat pod kojence měkké předměty jako polštáře nebo deky
- zabránit přehřátí dítěte (oděv, těžké a teplé lůžkoviny, přehřátí místnosti)
- kojit dítě, pokud je to možné
- pravidelně chodit na kontroly k lékaři a absolvovat doporučená očkování
- věnovat dětem zvýšenou pozornost několik dní po každém onemocnění
zdroj: MEDICINA.CZ