
Vak blan a jeho puknutí nebo protrhnutí
Plod je na konci těhotenství uložen v tekutém prostředí, které je zevně ohraničeno plodovými obaly. Plodové obaly jsou dvě tenké, průsvitné blány. Vnitřní blána se nazývá odborně amnion a zevní chorion. Amnion, plynule přechází na placentu a pupečník dítěte, tvoří plodovou vodu. Plodová voda představuje ideální ochranné prostředí pro dítě, protože jej chrání před různými tlaky, včetně zevních traumat, umožňuje mu volnou pohyblivost plodu a chrání i placentu před útlakem, a tak je zabezpečena její důležitá funkce. Tekuté prostředí a plodové obaly jsou ochranou před výhřezem pupečníku, který by znamenal vážné ohrožení dítěte. V termínu porodu je 600 až 700 ml plodové vody, při přenášení jí ubývá.
V posledních týdnech těhotenství se vlivem ojedinělých děložních stahů (poslíčků) rozepne dolní část dělohy a začínají zde vyklenovat plodové obaly, vytvoří se vak blan. Mechanická úloha vaku blan na rozšiřování a zánik děložního hrdla a později branky však není rozhodující. Hrdlo a branka se rozvíjí i bez vaku blan, např. po předčasném odtoku plodové vody.
Vak blan před porodem dítěte praskne, pukne nebo je protržen porodníkem nebo porodní asistentkou. Vzácně se stane, že vak je pevný a nepukne, vyklenuje se dokonce před poševní vchod. Toto není zcela pro dítě bezpečné, hrozí, že se tahem blan předčasně odloučí placenta.
Vak blan může samovolně puknout různě dlouhou dobu i před začátkem porodu. Pak hovoříme o předčasném odtoku plodové vody. Obvykle však pukne v průběhu I. doby porodní.
Podle dnešních názorů není vak blan nezbytný až do úplného rozvinutí branky dělohy, kdy pukne obvykle samovolně. Jeho protrhnutím (odborně amniotomie nebo dirupce) ve vhodném okamžiku (průměr děložní branky u prvorodičky cca 5-
Pokračování Průběhu porodu si můžete přečíst zítra.
Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.