

V Ugandě jsme měli možnost podívat se do jedné porodnice v Arua na západě Ugandy. Místní porodnice je součástí nemocnice Kulava. Nemocnice má téměř 200 lůžek. Potud se Ugandská nemocnice od české nijak neliší. Ale procházíte-li českou nemocnicí, obvykle na každém rohu narazíte na nějakého lékaře. Avšak, když jsme procházeli tamější nemocnicí, nepotkali jsme ani jediného. Proč? Zjistili jsme totiž, že v celé nemocnici pracují pouze dva lékaři. Většinu zdravotní péče poskytují zdravotní sestry.

Kvůli dostupnosti zdravotní péče, fungování nemocnice, finančním problémům a mnoha dalším důvodům se zhruba 50% všech dětí rodí v Ugandě mimo porodnici. Když už se maminky dostaví do porodnice, rodí se děti stejně jako u nás na porodním sále. Porodní sál vypadá radikálně jinak než u nás. Zdravotní personál čelí problémům s dodávkami elektrického proudu, přestože má nemocnice svůj vlastní generátor, i tak mohou termiti překousat elektrické vedení. Zdravotníci mají k dispozici jen staré vybavení, mají dřevěné inkubátory, pacienti spí na zrezivělých postelích a hygienické podmínky jsou pro nás nepředstavitelné.
Nejen tato nemocnice je ukázkou životní úrovně Ugandských obyvatel. Proto naše škola (English International School, Prague) uvažuje o další podpoře kontrétní školy v Arua (Arua Public Secondary School). Pokud se Vás tato problematika dotýká stejně jako nás, jsme otevření spolupráci.
Martina Pařízková, studentka 12. ročníku English International School, Prague