
„Moje roční dcerka trpí častými zažívacími potížemi, někdy hůře snáší mléko a má zelený zpěněný průjem, při přejedení je jí špatně a občas zvrací; při kontrole u dětského lékaře nebyla zjištěna žádná závažná porucha a lékař navrhl dietní úpravu. Já sama trpím léta zažívacími obtížemi a obávám se, aby se to neprojevilo i u mé dcerky. Jak postupovat, abych jí nemusela podávat proti průjmům léky ovlivňující svými vedlejšími účinky celý organizmus?“. Jana K.
Jednou ze základních podmínek pro zajištění celkové rovnováhy organizmu dítěte je zdravý zažívací trakt. Funkce zažívacích orgánů nespočívá pouze v trávení a vstřebávání přijímané potravy, ale je i nástrojem nespecifické imunity. Je zároveň bariérou, kde elementární roli pro lidské zdraví hraje bakteriální osídlení. Při fyziologickém složení střevního mikrobionu jsou bakterie v rovnováze. Je-li tento ekosystém v rovnováze, bývá odolný. Pokud se rovnováha naruší – a to se u dětí stává zvláště snadno – stane se dítě vnitřně zranitelné.
Může jít o nevhodné složení stravy, na které není dítě schopno se okamžitě adaptovat, ale i o přídatné látky v potravinách či přímo infekční agens – virové nebo bakteriální kontaminanty. Obtíže trvají v průměru 3–4 dny, mohou být spojeny s bolestmi břicha, svalů, nevolností a horečkou. Při zatěžování střeva nevyváženou potravou je detoxikační systém těla přetížen. Podmínkou správné očisty organizmu je dostatečný pitný režim, který je vhodné doplnit detoxikací pomocí selektivní enterosorpce. Například přípravek Enterosgel (polymetylsiloxan polyhydrát/hydrogel kyseliny metylkřemičité), má při symptomatické léčbě akutních průjmových onemocnění dvě přednosti a to: vysokou účinnost a bezpečnost (přípravek mohou užívat i děti od jednoho roku a těhotné ženy).
Účinně podporuje odstranění nežádoucích látek z těla, aniž je ve střevě sám vstřebáván a do 12 hodin je zcela vyloučen z těla stolicí. Enterosgel má porézní strukturu a aplikuje se dle návodu vnitřně, ve formě gelu, projde trávicí trubicí a vlastní účinek se dostaví až ve střevě. Pohybuje se klouzavým mechanizmem po povrchu sliznice střeva, takže nebrání jeho činnosti. Mechanizmem molekulární adsorpce pohlcuje toxické látky ze zplodin látkové výměny (endotoxiny a exotoxiny), přičemž nebrání vstřebání pro organizmus potřebných látek střevní sliznicí. Navíc chrání sliznici tím, že na ní vytváří ochranný film a podporuje imunitu střevní sliznice (zvýšením hladiny látky Imunoglobulinu A).
V praxi nejčastěji využívaná metoda enterosorpce pomocí Enterosgelu se jeví jako jednoduchá a dostatečně účinná. Enterosgel je bezpečný jak pro novorozence a kojence, tak současně pro těhotné a kojící ženy. Přípravek Enterosgel nenarušuje příjem vitamínů, mikročástic ani iontů sodíku, vápníku a draslíku a lze ho proto při dodrženém dávkování doporučit pro nejširší praxi jako součást domácí lékárničky.
MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc