
Hormonální antikoncepce a riziko trombembolie
Oral contraceptives and the risk of venous thrombosis
New Engl J Med 344, 2001; 20 : 1527 – 1535
Vandenbroucke J, Rosing J, Bloemenkamp KWM et al
Hormonální antikoncepce byla zavedena v 60. letech minulého století. Dnes ji užívá více než 100 milionů žen na celém světě.
První generace přípravků s vyššími dávkami estrogenů vedla u mladých žen k trombotickým komplikacím a emboliím ze žilního řečiště a u starších žen v arteriálním řečišti k akutním trombogenním infarktům myokardu a ischemickým cévním mozkovým příhodám.
V dalších generacích přípravků byly dávky estrogenu sníženy, ale komplikace nevymizely. Pozornost se obrátila k vlivu progestinů ve III. generaci kontraceptiv. Postupně se zjistilo, že se na výskytu komplikací účastní genetická dispozice vůči trombogenním účinkům, daná faktorem V Leiden a odlišnost hemostázy u žen v porovnání s muži.
Riziko významně zvyšují přidružené faktory. Patří k nim kouření, klid na lůžku, morbidní obezita. Zvyšují riziko žilní trombózy a tromboembolie, nikoliv arteriální, nezvyšují riziko akutního infarktu myokardu ani cévní mozkové příhody. Varikozita povrchních žil dolních končetin – často hereditární – nezvyšuje riziko hluboké žilní trombózy dolních končetin.
Predispozice je z důvodů faktoru V Leiden přítomna u 5 % všech žen. Trombembolické příhody mají však daleko nižší výskyt: 2 – 6 případů/1 milion žen ve věku 20 – 24 let, u starších žen – kuřaček riziko stoupá na 100 – 200 případů/1 milion žen.
Anesteziologická anamnéza by měla být vždy směřována na výskyt trombembolických komplikací u rodičů, zejména u matky, na rizikové faktory, na užívání kontraceptiv v průběhu posledních 3 měsíců, i když byla před plánovaným výkonem v posledním měsíci na doporučení indikujícího chirurga vynechána. Obezitě a kouření se věnuje anesteziologická pozornost vždy.
Doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.